معرفی

“تاریخچه بنیاد قرآن”
قرآن، کتاب الهی و انسان ساز است و چنانچه زندگی بشر نیز بر مبنای دستورات الهی برنامه ریزی گردد؛ به سوی موفقیت گام بر می‌دارد. نهاد مقدس بنیاد قرآن با الهام از دو ثقل قرآن و اهل بیت‌(ع) پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1359 با همت و تلاش جمعی از علما و اساتید عالیقدر حوزه و دانشگاه تاسیس شد.
این بنیاد فعالیت خود را برای انجام، ساماندهی و برنامه ریزی مباحث قرآنی در نظام مقدس جمهوری اسلامی آغاز کرد و به منظور اهداف عالیه قرآن حکیم، اعتلای فرهنگ معارف اسلامی، بالا بردن مفاهیم قرآنی و فرهنگ‌سازی گفتاری و رفتاری قرآن کریم آغاز به کار کرد و با انگیزه تعالیم قرآنی توسط دل سوختگان انقلاب اسلامی به حیاتش ادامه داده است تا به منویات امام راحل و نظام مقدس جمهوری اسلامی، جامه عمل بپوشاند.
گرچه که لازم به ذکر است با آماده سازی فضای جامعه برای فعالیت‌های قرآنی، نهادهای دیگری در این راستا شکل گرفتند و شروع به فعالیت کردند که البته این موضوع باعث مباهات این بنیاد می‌باشد.
در این سال‌ها بنیاد قرآن با محوریت موضوعاتی مانند پژوهش، آموزش، انتشارات، تبلیغات، فرهنگ و هنر، برنامه‌های خود را تدوین و برنامه‌ریزی نموده است. که در ادامه نگاهی اجمالی به این برنامه‌ها خواهیم داشت.
با توجه به سابقه تأسیس بنیاد قرآن، اهداف مورد نظر و اهمیت کارهای قرآنی بنیاد قرآن، برنامه ها و فعالیتهای خود را در جهت اقدامات اجرایی و ارائه طرحهای پیشنهادی آغاز کرد که تلاش های بسیاری از سال ۱۳۵۹ تا به امروز انجام شده همانند خورشید می‌درخشد. در ضمن این بنیاد از اینکه نام او در مجامع و محافل قرآنی مطرح شود احتراز کرده است، تا جایی که این طرح‌ها و پیشنهادها را به نهادهای دیگر ارائه و پیشنهاد داده و با نام نهادها و مجامع دیگر به ثبت رسیده است. که این یادگار نیز به نوبه خود مایه افتخار و سربلندی این بنیاد است.
سرمایه گذاری بنیاد قرآن در سال ۱۳۶۰ با اختصاص ۲۰ میلیون ریال، توسط والد معظم دو شهید به نام‌های «سید احمد و سید جواد حسینی زاده»، انجام گرفت که باعث توسعه و گسترش این بنیاد شد.
حضرت حجه الاسلام و المسلمین جناب آقای حاج سید مهدی حسین زاده دامت برکاته یکی از شاگردان مکتب وحی در دانشگاه جعفری علیه السلام است که از سال ۱۳۵۹ هجری شمسی برای مهجوریت زدایی این منشورالهی  ودیعه آسمانی که معجره جاودانی نبی مکرم صلى الله علیه و آله می‌باشد و در آن لارطب ولا یابس مستتر است اقدام و موسسه ای را به نام بنیاد قرآن تأسیس نموده و برای استقرار و بقای این نهاد مقدس تا به امروز تلاشهای گسترده‌ای را انجام داده است و مسئولیت مدیریت این بنیاد از زمان تاسیس تا به امروز در دستان توانای ایشان بوده است.

دکمه بازگشت به بالا